07.12.2021
Cinius Yayınları

Biz Kimiz? | SSS | Yazar Girişi | Cağaloğlu: (212) 528 3314 | Kadıköy: (216) 550 5078 | Ankara: (312) 439 7487 | İletişim | English ..
Cinius Yayınları > Neden Cinius > Yayınlanma Yol Haritası > Nasıl Başvururum > Yayıncılık Terimleri


Yayıncılık Terimleri

Künye
Kitabın üçüncü sayfasında yer alan telif ve iletişim bilgilerinin bulunduğu sayfa.
Dizgi
Kitabın iç sayfalarının tasarımı.
Tape
Kağıt üzerinde bulunan metnin bilgisayara geçirilmesi işlemi.
Punto
Harflerin boyları.
Font
Kullanılan yazı karakteri.
ISBN
International Standard Book Number (Uluslararası Standart Kitap Numarası). Türkiye'de Kültür Bakanlığı ISBN Dairesi tarafından verilir. ISBN kitabın barkodunun oluşturulmasında da kullanılır.
Bandrol
Kültür Bakanlığı tarafından verilen ve ancak resmi başvuru yoluyla, kitabın baskı adedi kadar alınabilen güvenlik hologramı.
DPI / Çözünürlük
Tam açılımı dot-per-inch olan DPI bir görselde ya da da metinde bulunan noktacık yoğunluğunu ifade eder. DPI ya da çözünürlük ne kadar yüksek olursa, baskı kalitesi o denli kaliteli olacaktır. Baskı işlerinde standart çözünürlük metin (iç sayfalar) için 600 DPI, kapak görselleri için 300 DPI'dir. Standart bir bilgisayar monitörünün çözünürlüğü 72 DPI olduğundan, ekranda görünen resimler baskıda 1/4 boyundan bile daha küçük çıkar, dolayısıyla internetten aratarak bulunan resimler baskıda çoğu kez kullanılamaz.
Dağıtımcı
Küçük ya da büyük hiçbir yayınevi kitaplarının yurt çapında dağıtım işlemini kendileri yapmazlar. Genel kabul gören yöntem, yayınevinin kitabı üreten kurum, dağıtımcı şirketi kitabın "toptancısı" olan kurum, kitabevi de "perakendecilik" yapan şirket şeklindedir.
Telif
Kitabın yayınlanma hakkının kime ait olduğunu belirtir. Çoğu yayınevi kitabı yayınlayabilmek için yazardan kitabın telifini belli bir süre ya da adet için ister. Telifin yazarda kalması ve yayınevinin kitap üzerinde herhangi bir hak talep etmemesi çoğunlukla yazarın maliyeti kendi karşılaması durumunda olur.
Lokal Lak
Kitabın üretim esnasında kapağın üzerinde belirli bölgelerin parlatılması işlemidir.
Gofre
Kitabın üretim esnasında kapağın üzerinde belirli bölgelerin kabartılması işlemidir. Genelde yaldız ya da lokal lak ile birlikte uygulanır.
Yaldız / Varak
Kitabın üretim esnasında kapağın üzerinde belirli bölgelerin yaldız renk ile boyanmasıdır. Farklı yazdız seçenekleri mevcuttur ancak genelde aldın ya da gümüş varak tercih edilir. Üretimde beşinci renk anlamına gelmektedir. 
Nasıl Başvururum?

Başvuru Listesi

Bu pratik liste sayesinde başvurunuzu yapmadan önce hazırlamanız gereken belgeleri gözden geçirebilirsiniz.

Başvuru Listesini PDF olarak indirin.
Adobe Reader edinin
Yayıncılık Terimleri

Dosyanız Nasıl Olmalı?

Dosyanızı Cinius Yayınları'na göndermeden önce burada yazanları okuyun, bütün süreç daha hızlı işlesin.

Microsoft Word ile yazılan dosyalar
Diğer programlarla yazılan dosyalar

Resim Kullanıyorsanız

Baskıya uygun grafik ve ilüstrasyonlar nasıl olmalı? Bize göndermeden önce grafiklerin baskıya uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz...

Bize göndereceğiniz resim dosyaları nasıl olmalı?

Fiyatlandırma ve Kâr

Kitabınızın ne şekilde satılacağı, ne tür iskontolar yapılacağı ve sonuçta nasıl para kazanabileceğinizi merak ediyor musunuz?

Kitabın satış fiyatını nasıl belirleyeceksiniz?
Dağıtımcılar ve kitapçılar kitapları ne şekilde ve hangi koşullarda temin ediyor?

Online Satış

www.netkitap.com
www.ideefixe.com
www.kitapyurdu.com

ve daha fazlası...

 © 2012.