13.07.2024
Cinius Yayınları

Biz Kimiz? | SSS | Yazar Girişi | Cağaloğlu: (212) 528 3314 | Kadıköy: (216) 550 5078 | Ankara: (312) 439 7487 | İletişim | English ..
Cinius Yayınları > Neden Cinius > Destekli Yayıncılık


Destekli Kişisel Yayıncılık

Destekli Kişisel Yayıncılık, dünyanın çeşitli yerlerinde de çeşitli örnekleri bulunan, ancak bugüne dek Türkiye'de ciddi anlamda uygulanmamış bir yayıncılık anlayışıdır.

Yoğun çaba sarf etmiş ve eserinizi tamamlamış bir yazarsınız; artık onu kitap olarak görmek elbette en doğal hakkınız. Kitabınızı geleneksel yolla -yani bir yayınevinin yayınlamayı kabul etmesiyle- yayınlatmayı deneyebilir, kendiniz kollarınızı sıvayıp bu işi yapabilir, ya da Cinius aracılığıyla üçüncü bir yolu tercih edebilirsiniz: Destekli Kişisel Yayıncılık. Aşağıda üç yayıncılık türünün avantajlarını ve dezavantajlarını sıraladık:

 
Destekli Kişisel Yayıncılık

Cinius'la kitabınızı yayınladığınız takdirde, profesyonel bir yayıncılık ekibi, sürecin her aşamasında yanınızda olacaktır. Usta tasarımcılar kitabınızı her açıdan göz alıcı bir ürün haline getirecek, ve arzu etmeniz halinde profesyonel editöryel hizmet almanız da mümkün olacaktır. Kişisel Yayıncılıktan farklı olarak Destekli Kişisel Yayıncılık'ta, teknik konularda işi olduğu gibi bize devrediyorsunuz. Bunun sonucunda eseriniz profesyonel bir ekip tarafından hazırlanıyor ve güçlü bir pazarlama ağıyla piyasaya sürülüyor.
Destekli Kişisel Yayıncılık
Cinius'un sunduğu Destekli Kişisel Yayıncılık anlayışı, kitabınıza bir okur kitlesi kazanmanızı hedefliyor. Başka bir deyişle, kitabınızı kendiniz yayınladığınızda yapmanız gereken tüm dağıtım ve pazarlama işlerini Cinius'un profesyonel satış ve dağıtım elemanlarına yaptırıyorsunuz. Kitabevleri ve dağıtımcı firmalar, yazarın kendi yayını olarak yayınladığı tek tek kitaplar için; hesap açmak, sipariş vermek, iade yapmak gibi ticari ayrıntılarla uğraşmayı ciddi bir yük saydıklarından, yüzlerce kitabı çatısı altında bulunduran yayınevleriyle çalışmayı doğal olarak tercih ediyorlar. Cinius Yayınları olarak Cağaloğlu'nun tam göbeğinde olmamız ve uzun yıllardır kitapçı ve dağıtımcılarla süren ilişkilerimiz sayesinde edindiğimiz tüm deneyim ve birikimi, sizin kitabınız için kullanıyoruz. Siz de bu sayede kitabınıza hakkettiği şansı tanımış oluyorsunuz.

Okurlarınız eserinizden memnun kalırlarsa, bu defa önünüzde ciddi bir yazarlık kariyeri açılmış oluyor. Cinius'un Destekli Kişisel Yayıncılık anlayışının bir gereği olarak kitabınızın tüm hakları her zaman size ait olmasıdır. Dolayısıyla bu şekilde başlayıp, daha sonra kolaylıkla geleneksel yayıncılığa geçiş yapabilirsiniz.

Destekli Kişisel Yayıncılık'ın en büyük avantajlarından biri, kitabınızın satışlarından elde edilen tüm kârın size ait olmasıdır. Normalde yazara verilen %6-%8 arası telif ücreti yerine, dağıtım iskontosu dışındaki tüm kâr Destekli Kişisel Yayıncılıkta yazara, yani size ait oluyor. Başka bir deyişle, kitabınız tutarsa, elde edeceğiniz kâr, klasik bir yayınevinde elde edeceğiniz kârdan %35 kadar daha yüksektir.

 
Geleneksel Yayıncılık

Milyarlarca liralık hacmiyle yayıncılık sektörü, tüm yazar adaylarının bir gün parçası olma hayalini kurdukları yerdir. Ancak unutmayın ki, sadece Amerika'da her yıl yazılan 6 milyon eserden, sadece 195.000'i yayınlama fırsatını elde ediyor. Bu 195.000 kitabın da sadece % 12'si adı-sanı bilinen yayınevlerince yayınlanıyor ve hem yazar, hem yayınevi için bir miktar kâr bırakıyor.
... Kitabınızı başka birilerinin yayınlaması, masraflarını başkalarının karşılaması, üstüne üstlük size de bir miktar gelir bırakacak olması elbette ki çekici bir düşüncedir. Ama bu, çoğunlukla tahmin ettiğinizden çok daha uzun bir süreçtir (dosyanızın okunması bile aylar sürebilir) ve kabul edilmeme ihtimali edilme ihtimalinden çok daha yüksektir; dosyanızın editörün masasına bile ulaşamaması gibi sorunlar ve çoğu yayınevi tarafından reddedilme gibi olaylar biraz canınızı yakacaktır. Evet, ne yazık ki, iyi kitaplar şu ya da bu nedenden ötürü yayınlanamıyor, reddediliyor, hatta okunmuyor bile. Ve ne yazık ki, sayıların da gösterdiği gibi, klasik anlamda yayınlanma ihtimali oldukça düşük. Geleneksel Yayıncılık yoluyla yayınlanmak, her açıdan paha biçilmez bir fırsattır, ama o gün gelinceye kadar -eğer gelirse- beklemektense, bir yazar olarak şansınızı şimdiden deneyebilirsiniz.

 
Kişisel Yayıncılık

Kitabınızı kendiniz yayınlamaya kalkarsanız, normalde bir yayınevinin üstleneceği bütün görevleri tek başınıza üstlenmeniz gerekir. Bunların birkaç tanesini saymak gerekirse; ISBN ve bandrol başvurusu yapmak, dosyanızı editöryel anlamda gözden geçirmek, kitabınızın iç sayfalarının tasarımını (layout), kapak tasarımını yapmak, bir matbaa bulmak, bir (ya da birkaç) dağıtımcıyla anlaşmak ve kitabı etkin bir şekilde pazarlamak ve tanıtmak. En büyük sorun kitabınızı bir dağıtım kanalına sokmaktır, çünkü ne kitabevleri, ne de dağıtımcılar tek tek şahıslarla çalışmayı tercih etmezler. Bütün bunlar bir yazarın yazmaya harcaması gereken vakti neredeyse büsbütün elinden alır. Kişisel Yayıncılık'ın avantajı ise, herşeyin sizin kontrolünüzde olması ve masrafları karşıladıktan sonra tüm gelirin size kalacak olmasıdır. Aynı durum Destekli Kişisel Yayıncılık için de geçerli olmakla birlikte, hem yayın dünyasının içinde yer almış olursunuz, hem de kitabınız kitabevlerine ulaşmış olur.


* * *

Geleneksel Yayıncılık kitabınızı yayınlatmak için harika bir yol olabilir, ama çoğu kez, bu sektöre girmek bir hayli zordur. (Bkz. yukarıdaki paragraf - Geleneksel Yayıncılık) Kişisel Yayıncılık (bir üst paragraf) birçok açıdan size çekici gelebilir, ama başarı sağlayabilmeniz için büyük meblağlar gözden çıkarmanız ve yazarlığa ayıracağınız vaktin önemli bir kısmını yayıncılığa ayırmanız gerekir; buna rağmen istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Cinius ile, işin yayıncılık kısmını biz üstleniyoruz ve siz sadece yazmaktan sorumlusunuz! Destekli Kişisel Yayıncılık, kimi yazar için uzun vadede en uygun yol olmayabilir, ama size, bir yazar olarak kariyer edinmek istiyorsanız, harika bir başlangıç fırsatı veriyor. Ve unutmayın, Cinius'la bir kez tanışmak, gerçek yayın dünyasının içinde olmak demektir!

 
 
Dosyanızı bugün gönderin, en geç bir ayda kitabınız basılsın.

Yayın Paketlerimiz >
Sıkça Sorulan Sorularr >


Dosyanızı Hemen Göndermek İçin Tıklayın!

Merak ettikleriniz mi var? Bizimle bağlantı kurun.

Telefon, e-mail, Skype ya da yüz yüze bizimle her an görüşebilirsiniz.

(0212) 528 33 14 ya da
(0212) 527 79 36'yı arayın, yayindanismani@ciniusyayinlari.com adresine yazın ya da bu adresi Skype listenize ekleyin, yardımcı olalım!

09:00'dan 19:00'a - Haftaiçi
11:00'dan 17:00'a - Cumartesi (Kadıköy ofisi)

Değişik yazarlar, değişik deneyimler.

Cinius yazarları kitapları yayınlanırken yaşadıklarını sizlerle paylaşıyorlar.
Devamı > 
“Sektöre getirdiği yenilikçi yaklaşım ile beğeni toplayan ve kısa sürede 1000'den fazla kitap yayınlayan Cinius ile ilk tanışan yazarlar arasında olmaktan memnuniyet duyuyoruz. İlk günlerinden itibaren beraber olduğumuz Cinius Yayınları kolay ve hızlı iletişim sağlıyor. İkinci kitabımızı da burada yayınlamaktan memnuniyet duyduk.”
Koray Odabaşı
Yazar ve araştırmacı
 
Bize ulaşmak için: (212) 528 33 14


© 2006-2012

Facebook Sayfamıza Üye Olmak İçin Tıklayın