13.07.2024
Cinius Yayınları

Biz Kimiz? | SSS | Yazar Girişi | Cağaloğlu: (212) 528 3314 | Kadıköy: (216) 550 5078 | Ankara: (312) 439 7487 | İletişim | English ..

Cinius Yayınları
> Uzman Desteği > Kariyer Olarak Yazarlık

Editöryel Ana Hatlar


Yazarlıkla ilgili hem teknik, hem öneriler sunan bir dizi yazıyı internette bulabilirsiniz. Cinius Yayınları Web Sitesi'nde de Yaratıcı Yazarlık başlığı altında bir yazar olarak kariyerinizi sağlamlaştırmanız, yazarlıktan para kazanabilmeniz ve en önemlisi bir çalışmayı tamamlayabilmeniz için bir dizi makale bulabilirsiniz. Burada en önemlisi, herkes kendi yöntemlerine karar verir; önemli olan bir yönteminizin olması. Yazarlık, elbette her şeyden çok yazma tutkusuyla, edebiyat sevgisiyle ve/ya da anlama merakıyla ilgili bir meslek dalı. İster felsefi bir çalışma üzerinde çalışıyor olun, ister kurgusal bir metin (roman, öykü vb.) bir yazarın mutlaka bir düzeni, bir yaşama disiplini vardır.

  1. Eserinizi, basılmış bir kitap olarak elinizde tutmak istediğiniz bir tarih belirleyin – Başlamadan önce, kitabınızın tamamlanmasını hedeflediğiniz bir tarih belirleyin. Bunun için, 50. yaş gününüz, evlilik yıl dönümünüz ya da gelecekte sizi bekleyen önemli bir gün gibi önemli bir tarih belirleyin. Bu sizi hem motive edecek, hem de yoğun çalışabilmeniz için bir disiplin sağlayacaktır.
  2. Hangi saatler ve nerelerde en iyi yazabildiğinizi gözlemleyin – En yaratıcı ya da en iyi konsantrasyonla çalışabildiğiniz yerler ve zamanları bulun. Bazı yazarlar sabahın erken saatlerinde en iyi çalışabilirken, bazıları gecenin sessizliğinde daha iyi çalışabilirler. Bu gizli saati bulmak o kadar önemlidir ki birçok yazar sabah saat 7:30 ila 8:30 arasında bir saatlik çalışmayla, öğlenliğin saat 14:00 ila 17:00 arasında elde edeceği sonuçtan daha fazlasını elde edebildiğini söylemektedir.
  3. Eserinizi tamamlamayı umduğunuz tarihe yetiştirebilmek için belli bir zaman dilimini ayırın – Örneğin geceleri daha iyi çalışabildiğinize karar verdiyseniz, gece belirli bir zaman dilimini sadece yazmak için ayırın. Bu saate ve bu süreye sadık kalın; bazı geceler daha verimli olursunuz, bazı geceler tek bir satır bile yazamadığınız olabilir. Önemli olan, o saatlerde bilgisayar ya da kağıt kalem başında olmanız ve yüreğinizi ve kafanızı üzerinde çalıştığınız metne ayırabilmeniz. Yazmayı, kahvaltı etmek ya da duş almak gibi hayatınızın olağan bir parçası haline getirin.
  4. Birilerine karşı sorumlu olun – Yakınınızdaki birilerini bulun ve çalışmalarınızı o kişiyle paylaşın. O kişiye yetiştireceğiniz tarih konusunda sözler verin ve örneğin eşiniz ise, çalışma saatiniz geldiğinde bilgisayar başında değilseniz, sizi uyarmasını sağlayın. Çoğu durumda, şefkatli ama kararlı bir takipçi, programınıza sadık kalmanız için gereken tek şey olabilir.
  5. Kitabınız tamamlandığında, onu nasıl duyuracağınız konusunda yöntemler düşünün – Bu iki amaca birden hizmet eder. Öncelikle, son derece pratik bir yararı vardır çünkü kitabınızı nasıl duyuracağınız, kitabınız tamamlanır tamamlanmaz, karşınızdaki en büyük iş ve zorluk olacaktır. Şimdiden bunun yöntemlerini düşünmenin hiçbir zararı olmaz. İkincisi, yaratıcı bir insan olarak, kitabınızın duyulmasını sağlayacak parlak fikirler, kitabınızı daha çabuk tamamlamanız için güdüleyici bir faktör olacaktır. Bu konuda bizim önerilerimizi de dinlemek isteyebilirsiniz. (Bkz. Kitabınızı Pazarlamak ve Tanıtım)
  6. Kitabınız tamamlandığında bir kutlama düzenleyin – Birçok yazar, ilk kitaplarını yazıp yayınlatabilmeyi hayatlarının en büyük başarıları olarak görürler. Bu ilk kitabın satış rakamları daha sonra yazdıklarının çok altında bile kalsa, en zorunun ilk kitabı raflara ulaştırmak olduğunu bildiklerinden, bunun değerinin satış rakkamları ya da imza günlerinde oluşan sıralarla ölçülemeyeceğini bilirler. Siz de bu başarınızı kutlamayı ihmal etmeyin. Yakınlarınız ve ailenizin yanınızda olacağı özel bir akşam düzenleyin. Size destek olan, size ilham ve cesaret veren kişilere kitabınızın imzalı koplayarını hediye edin. Unutmayın ki elinizde tuttuğunuz sadece bir kitap değil, dünyaya bıraktığınız en kıymetli miraslardan biri olacaktır. Birkaç dakikanızı, kendi sırtınızı sıvazlamaya ayırın ve başarınızı kutlamaya çekinmeyin. Bu sadece bir başlangıç olabilir, ama unutmayın ki başlangıç yolun yarısı sayılabilir.

Yazarlıkla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Editörden sayfamıza ve Yaratıcı Yazarlık bölümümüze göz atabilirsiniz.

 


© 2012.