Sahte Yayıncılara Karşı Dikkatli Olun!
Kitabını yayınlatmayı düşünen yazarların bu makaleyi dikkatle okumalarını öneriyoruz.ok
ok

Basında Cinius Yayınları

Cinius Yayınları ve yayınladığı kitaplar hakkında basında çıkan haberler!ok

ok

Web sitesi yöneticilerinin dikkatine!

Cinius'u siz de sayfanızdan duyurun!

Destekli Kişisel Yayıncılık nedir?

Cinius Yayınları nedir, öğrenmek için tıklayın!

Eserinizi gönderin, hemen yayınlayalım!
Paketlerimizden
birini seçerek yayın
dünyasına merhaba
deyin!

Editöryel Servisimiz
Editörlerimiz size
hangi konularda
yardımcı olabilir.
Editöryel servisin
avantajları neler?

Bu Yola Başvuran Ünlü Yazarlar
Yalnız değilsiniz! Tolstoy, Mark Twain, James Joyce ve daha niceleri bu yolu seçti!

 

CİNİUS YAKLAŞIMI

Destekli Kişisel Yayıncılık, dünyanın çeşitli yerlerinde de çeşitli örnekleri bulunan, ancak bugüne dek Türkiye'de ciddi anlamda uygulanmamış bir yayıncılık anlayışıdır.

Yoğun çaba sarf etmiş ve kitabınızı tamamlamış bir yazar olarak, kitabınızı yayınlanmış bir eser olarak görmek, elbette en doğal hakkınız. Kitabınızı geleneksel yolla -yani bir yayınevinin yayınlamayı kabul etmesiyle- yayınlanmış bir eser olarak görebilir, kendiniz kollarınızı sıvayıp bu işi yapabilir, ya da Cinius aracılığıyla üçüncü bir yolu tercih edebilirsiniz: Destekli Kişisel Yayıncılık. Aşağıda üç yayıncılık türünün avantajlarını ve dezavantajlarını sıraladık:

Cinius'la kitabınızı yayınladığınız takdirde profesyonel bir yayıncılık ekibi, sürecin her aşamasında yanınızda olacaktır. Usta tasarımcılar kitabınızı her açıdan göz dolduran bir ürün haline getirecek, ve arzu etmeniz halinde profesyonel editöryel hizmet almanız da mümkün olacak. Kişisel Yayıncılıktan farklı olarak, Destekli Kişisel Yayıncılık'ta teknik konularda işi olduğu gibi bize devrediyorsunuz. Bunun karşılığında, eseriniz, bilinen bir yayınevinden çıkmış bir kitap kadar profesyonelce hazırlanmış olarak karşınıza çıkıyor.

Tabii sadece sizin karşınıza çıkmıyor. Cinius'un sunduğu Destekli Kişisel Yayıncılık anlayışı, aynı zamanda kitabınıza bir okur kitlesi kazanabilmenizi de sağlıyor. Başka bir deyişle kitabınızı basıp kapı kapı kitabevlerini gezmek yerine, profesyonel satış ve dağıtım elemanlarımız kitabınızı yurt çapında dağıtıma sokuyor. Yani kitabınıza, klasik süreçten geçmiş herhangi bir kitap gibi, gerçek bir şans tanımış oluyorsunuz.

Okurlarınız, eserinizden memnun kalırlarsa, bu defa önünüzde ciddi bir yazarlık kariyeri açılmış oluyor. Cinius'un Destekli Kişisel Yayıncılık anlayışının bir gereği olarak kitabınızın tüm hakları her zaman size ait kalıyor. Dolayısıyla bu şekilde başlayıp, daha sonra kolaylıkla geleneksel yayıncılığa geçiş yapabilirsiniz.

Destekli Kişisel Yayıncılığın en büyük avantajlarından biri, kitabınızın satışlarından elde edilen tüm kârın size kalıyor olmasıdır. Normalde yazara verilen %6-%8 arası telif ücreti yerine, dağıtım iskontosu dışındaki tüm kâr burada size kalıyor.

Geleneksel Yayıncılık kitabınızı yayınlatmak için harika bir yol olabilir, ama çoğu kez, bu sektöre girmek bir hayli zordur. (Bkz. yan kutuda Geleneksel Yayıncılık) Kişisel Yayıncılık, birçok açıdan size çekici gelebilir, ama başarı sağlayabilmeniz için büyük meblağlar gözden çıkarmanız gerekir ve bu defa yazarlığa ayıracağınız vaktin önemli bir kısmını yayıncılığa ayırmanız gerekir. Buna rağmen istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Cinius ile, işin yayıncılık kısmını biz üstleniyoruz ve siz sadece yazmaktan sorumlusunuz! Destekli Kişisel Yayıncılık, kimi yazar için uzun vadede en uygun yol olmayabilir, ama size, bir yazar olarak kariyer edinmek istiyorsanız, harika bir başlangıç fırsatı veriyor. Ve unutmayın, Cinius'la bir kez tanışmak, gerçek yayın dünyasının içinde olmak demektir!

Milyarlarca TL'yi aşan bir sektör olan geleneksel yayın dünyası, neredeyse tüm yazar adaylarının, bir gün parçası olma hayalini kurdukları yerdir. Ancak unutmayın ki sadece Amerika'da her yıl yazılan 6 milyon eserden, sadece 195.000'i yayınlama fırsatını elde ediyor. Bu 195.000 kitabın da sadece yüzde 12'si adı-sanı bilinen yayınevlerince yayınlanıyor ve hem yazar, hem yayınevi için bir miktar kâr bırakıyor.
... Kitabınızı başka birilerinin yayınlaması, masraflarını başkalarının karşılaması, üstüne üstük size de bir miktar gelir bırakacak olması elbette ki çekici bir düşüncedir. Ama bu çoğunlukla tahmin ettiğinizden çok daha uzun bir süreçtir (sık sık dosyanızın okunması bile aylar sürebilir) ve kabul edilmeme ihtimali edilme ihtimalinden çok daha yüksektir; dosyanızın editörün masasına bile ulaşamaması gibi sorunlar ve çoğu yayınevinden reddedilme gibi olaylar biraz canınızı yakacaktır. Evet, ne yazık ki, iyi kitaplar her gün şu ya da bu nedenden ötürü yayınlanamıyor, reddediliyor, hatta okunmuyor bile. Ve ne yazık ki, sayıların da gösterdiği gibi, klasik anlamda yayınlanma ihtimali her zaman için oldukça düşük. Geleneksel Yayıncılık yoluyla yayınlanmak, her açıdan paha biçilmez bir fırsattır, ama o gün gelinceye kadar -eğer gelirse- beklemektense, bir yazar olarak şansınızı şimdiden deneyebilirsiniz.

Kitabınızı kendiniz yayınlamaya kalkarsanız, normalde bir yayınevinin üstleneceği bütün görevleri tek başınıza üstlenmeniz gerekir. Bunların birkaç tanesini saymak gerekirse, ISBN başvurusu yapmak, dosyanızı editöryel anlamda gözden geçirmek, kitabınız iç sayfalarının tasarımını (layout), kapak tasarımını yapmak, bir matbaa bulmak, bir (ya da birkaç) dağıtımcıyla anlaşmak ve kitabı etkin bir şekilde pazarlamak ve tanıtmak. En büyük sorun kitabınızı bir dağıtım kanalına sokmaktır, çünkü ne kitabevleri, ne de dağıtımcılar tek tek şahıslarla çalışmayı tercih etmezler. Bütün bunlar bir yazarın yazmaya harcaması gereken vakti neredeyse büsbütün elinden alır. Kişisel Yayıncılığın avantajı ise, herşey sizin kontrolünüzde olması ve masrafları karşıladıktan sonra, tüm gelirin size kalacak olmasıdır. Aynı durum Destekli Kişisel Yayıncılık için de geçerli olmakla birlikte, hem yayın dünyasının içinde yer almış olursunuz, hem de kitabınızın kitabevlerine ulaşmış olur.Untitled Document
Dosyanızı bugün gönderin, üç haftada kitabınız basılsın.

Yayın Paketlerimiz >
Sıkça Sorulan Sorularr >


Bizimle bağlantı kurun

Yayınlanmakla ilgili merak ettikleriniz mi var?

(0212) 527 79 82'yi arayın, yardımcı olalım!

9:00 - 19:00 Pazartesi - Cuma

Değişik yazarlar, değişik deneyimler

Cinius yazarları kitapları yayınlanırken yaşadıklarını sizlerle paylaşıyorlar.
Devamı >

© Cinius Yayınları 2007. Tüm hakları saklıdır.
Cinius Yayınları İzlenim Yapım ve Sosyal Yayınlar'ın Ortak Girişimidir
MSN Messenger Destek Hattı: yayindanismani@ciniusyayinlari.com | İletişim | Gizlilik İlkelerimiz