23.07.2024
Cinius Yayınları

Biz Kimiz? | SSS | Yazar Girişi | Cağaloğlu: (212) 528 3314 | Kadıköy: (216) 550 5078 | Ankara: (312) 439 7487 | İletişim | English ..

Cinius Yayınları > Katalog> Kitap Listesi

Tüm Yayınlar
Çağdaş Türk Yazarları
Şiir Kitapları
Anı
Araştırma İnceleme
Tarih Bilim Felsefe
Ekonomi
Sağlık
Kişisel Gelişim
Sözlük
Yemek Kitapları
Deneme
Gezi Kitapları
Mizah ve Eğlence
Din ve Teoloji
Eğitim / Dil


Haydar Düzgün
Sıralamayı göre yap

-18 - 102354

Öğretmenin Penceresi,
Haydar Düzgün

Köy evinde çocukların geleceği için böylesi önemli bir kararın alınması ve köyün sakinleri tarafından destek görmesi Öğretmen Hanım’ı bayağı duygulandırmıştı. Bu yörede kız çocuklarının okuması için aileleri büyük bir özen gösterirdi. Bilirlerdi ki, iyi bir eğitim almış kız olsun, erkek olsun ileride yaşamın zor koşullarında ayakları üzerinde durur... Namerde muhtaç olmaz, karınca kararınca, kimseye muhtaç olmadan yaşar. Aydın bir fert memleket için de bulunmaz bir değerdir. Eğitim her şeyin ilacıdır. Anadolu’da halk arasında söylenmiş yüzlerce deyim vardır; “Okumuş insandan zarar gelmez” gibi. Okumanın önemini belirten güzel düşüncelerdir bunlar. Çok doğrudur. İyi bir eğitim almış insanın ufku geniş olur. Kötü işlere hemen hemen hiç bulaşmaz. Hacı Bektaşı Veli’nin bundan yüzyıllar evvel söylemiş olduğu: “Kadınlarını okutmayan bir millet yıkılmaya mahkumdur,” sözünü hatırladı, Öğretmen Hanım çok hassaslaştı. Gerçekten de tarih bu düşünceyi kanıtlamıştır. Birçok uygarlıklar bu yüzden yıkılmış, yok olmuştur.
...


Deneme; 231 sayfa, 2. hamur , ISBN:
Baskısı Yok


0 - 199951

Paranın Kirli Yüzü ,
Haydar Düzgün

"Emek yüce bir değerdir, alın teri kutsaldır."


Paranın Kirli Yüzü, 1960 yılında Ankara Antlaşması ile ümit yolculuğuna çıkan gurbetçilerimizin öyküsünü anlatmaktadır. Küreselleşen dünyada, sosyal ve psikolojik açıdan misafir işçi olarak gidenlerin, gittikleri ülke toplumu ile toplumsal adaptasyonlarını, kültürler arası çatışmanın ortasında hayallerini, dil bilmemenin verdiği ezikliği, kapitalist dünyada karşılaştıkları baskıyı, sömürüyü, kaderleriyle baş başa yaşama tutunmanın zorluklarını, sevinçlerini, dostluklarını, vatana dönme özlemlerini, uğradıkları hayal kırıklıklarını, ihanetleri, ihtirasları uğruna neleri göze aldıklarını acı ve tatlı yanlarıyla, karanlığın bilinmez denkleminden, sabahı kucaklayan ışıkların gücünü anlatan öykülerden oluşmaktadır.
Yoksulluklarının yazgısını değiştirmek için tahta bir bavulla yollara düşen gurbetçilerimizin tek sermayeleri, Anadolu kokan gururları, dürüstlükleri ve çalışkanlıklarıydı…


...


Çağdaş Türk Yazarları; 245 sayfa, 2. hamur , ISBN: 9786053232490
Baskısı Yok
Bize ulaşmak için: (212) 528 33 14


© 2006-2012

Facebook Sayfamıza Üye Olmak İçin Tıklayın