14.07.2024
Cinius Yayınları

Biz Kimiz? | SSS | Yazar Girişi | Cağaloğlu: (212) 528 3314 | Kadıköy: (216) 550 5078 | Ankara: (312) 439 7487 | İletişim | English ..

Cinius Yayınları > Katalog> Kitap Listesi

Tüm Yayınlar
Çağdaş Türk Yazarları
Şiir Kitapları
Anı
Araştırma İnceleme
Tarih Bilim Felsefe
Ekonomi
Sağlık
Kişisel Gelişim
Sözlük
Yemek Kitapları
Deneme
Gezi Kitapları
Mizah ve Eğlence
Din ve Teoloji
Eğitim / Dil


Nazmi Şentürk
Sıralamayı göre yap

0 - 201715

Cumhuriyetin İlk Günleri Gibiydi Yüzün ,
Nazmi Şentürk

“Cumhuriyetin ilk günleri gibiydi yüzün.”
Kitabıma ad olarak seçtiğim bu dize İlhan Berk’e aittir. Şairin “Üç Kez Seni Seviyorum Diye Uyandım” adlı şiirinden alınmıştır.
Bu dize, bir kadına söylenebilecek en güzel söz ve yapılabilecek en güzel iltifattır.
Şair, sevdiği kadının yüzünü cumhuriyetimizin ilk günlerine benzetiyor. İnsanda hayranlık uyandıran bu benzetme, Cumhuriyetimizin değerini vurgulaması açısından da çok önemlidir.
Peki, biz şairin tutkuyla bağlandığı Cumhuriyetimizi koruyup kollayabildik mi?
Siyasal İslamcılar, cumhuriyetimizin kazanımlarını çarçur ederken, yandaşlarına peşkeş çekerken; bu da yetmiyormuş gibi kurucularına saldırırken direnebildik mi?
Direnmedik, alçakça bir aymazlık içinde sustuk. Cumhuriyetimizi, cami avlusuna bıraktık, siyasal İslamcılara altın tepsi içinde sunduk. Cumhuriyetimizin derdest edilişine hatta yıkılışına seyirci kaldık. Cumhuriyetimizin kurucuları ve Cumhuriyetimizi savunduğu için yobazlar tarafından katledilen aydınlarımız Affetmeyin bizi Affetmeyin ki aklımızı başımıza toplayalım.
Bu kitapta; sevdiğim şairlerin sevdiğim dizeleri yer almaktadır. Her okuyuşumda beynimde ve yüreğimde derin izler bırakan bu dizeleri sizlerle paylaşmak istedim. Biz direnmeyi, susmamayı, sevgiyi, dostluğu, barışı, hırsıza hırsız demeyi, boyun eğmemeyi, yalana talana karşı çıkmayı gerçek şairlerden öğrendik.
Gerçek şairler ve onların muhteşem dizeleri olmasaydı zalimlerin, eziklerin, dincilerin zulmü altında çaresizleşir belki de köpekleşirdik.
Bu kitap bir şiir antolojisi değildir; bir antoloji kitabında bulunması gereken özellikleri içermez.
Ben, sevdiğim şairlerin sevdiğim dizelerini paylaştım; hepsi bu.

...


Şiir; 100 sayfa, 2. hamur , ISBN: 9786057932907
Etiket 14,00 TL, ciniusyayinlari.com'da 8,40 TL (%40 indirim 5,60 TL)0 - 201063

Godot Gelmeyecek ,
Nazmi Şentürk

Saçma bir umutla Godot'yu bekliyorsun. Kim olduğunu, ne olduğunu bilmediğin bir şeyi bekliyorsun. Bir eylemsizlik çukurundasın.
Hiçbir şeyi değiştirmeden, balık hafızanla bekliyorsun. Beklemenin sıkıntılarından sıkılmıyorsun. Bir köpek sadakatiyle bekliyorsun.
Beklemenin dışında bir hayat kurmak için eyleme geçmiyorsun. Ömrün beklemekle, ertelemekle geçiyor. Mevsimler değişiyor ama senin sinir bozucu bekleyişin devam ediyor. Bir yere gidebilecekken gitmiyorsun. Sadece tüketiyorsun, sabrediyorsun ve her şeyin düzelmesini bekliyorsun.
Hayatını kaçırıyorsun, hayallerin çöküyor ama sen yine Godot'yu bekliyorsun.
Godot gelmeyecek
Godot seni eylemsizlikten kurtarmak için gelmiyor.
Godot'yu beklemekten vazgeçmediğin için gelmiyor.
Godot sensin Kendini bekliyorsun.

...


Deneme; 146 sayfa, 2. hamur , ISBN: 9786052965207
Etiket 20,00 TL, ciniusyayinlari.com'da 12,00 TL (%40 indirim 8,00 TL)0 - 201314

Hükümdar Yol Vermeden Eşkıya Kervan Basamaz,
Nazmi Şentürk

Bu kitap; özgürlük, adalet, eşitlik, kardeşlik ve demokrasi isteyenlerin, direnenlerin, hayal kurabilenlerin, akıllıların, tarafsız olabilenlerin, risk alabilenlerin, yola çıkanların kitabıdır.
Bu kitap; sevginin, barışın, bilimin, devrimin, özlemin, vicdanın, hoşgörünün, ümidin, emeğin, şiirin, vefanın, cesaretin, eleştirebilenlerin, eleştiriye katlanabilenlerin, özeleştiri yapabilenlerin, doğayı ve paylaşmayı sevenlerin, yoldaşların kitabıdır.
Bu kitapta; dinciler, hırsızlar, dalkavuklar, mağduriyet edebiyatı yapanlar, tecavüzcüler, rüşvetçiler, kindarlar, nefretten beslenenler, yobazlar, ırkçılar, goygoycular, demokrasi düşmanları, düşünceye katlanamayanlar, kıskançlar, kurnazlar, çakallar, sinsiler, samimiyetsizler, ikiyüzlüler, küfürbazlar, korkaklar, aptallar, çaresizce Godot’un gelmesini bekleyenler, üretmeden tüketenler, üç kuruş için köpekleşenler kapının dışında kaldılar.
Bu kitapta; hamasetçiler, şiddet manyakları, kadına şaşı bakanlar, eğitimi yozlaştıranlar, Türkçeyi kirletenler, kasabın bıçağını yalayan öküzler, farklılıklara katlanamayanlar, görgüsüzler, zalimler, erdemsizler, ülkemizin ve dünyanın başını derde sokan hasta ruhlular, savaş kışkırtıcıları, ihanet edenler, narsistler, dini siyasete alet edenler, bilim ve sanat düşmanları oturacak yer bulamadılar.
...


Deneme; 153 sayfa, 2. hamur , ISBN: 9786052967805
Etiket 20,00 TL, ciniusyayinlari.com'da 12,00 TL (%40 indirim 8,00 TL)0 - 201560

Korkunun Gözleri Çoktur ,
Nazmi Şentürk

Korkunun gözleri çoktur, Polisiyle, jandarmasıyla, provokatörleriyle, döner bıçaklarıyla, tüfekleriyle, tabancalarıyla, tehditleriyle, haksızlıklarıyla, şebekleşen medyasıyla, yıkama yağlama ve yalama görevini arsızca yerine getiren basınıyla, mafyamsı tehditleriyle insanları bunaltır.
Korkan insan; duymaktan, görmekten, düşünmekten vazgeçer. Hırsıza hırsız, haksıza haksız, suçluya suçlu, sahtekâra sahtekâr diyemez.
Korku; insanları mezarlığa dönüştürür, bitkisel hayata sokar. Onu; yiyen, içen, sıçan bir böceğe dönüştürür.
Korku yüzünden paranoyaklaşan kişinin kafası hiç izin yapmayan, bin bir gözlü polislerle doludur. Kendisine sansür koyar, ağzını bantlar ya da köpekleşir.
Korku, suratlardaki gülümsemeleri kirletir; kişileri çaresiz, mecalsiz, savunmasız, güvensiz bırakır. Korkunun korkunç gözleri altında seyyar cesede dönen kişi tepkisizleşir, kendisinden ödü kopar, maskelerle dolaşmaya başlar. Kendisini gizleyerek kurtulacağını düşünür.
Korkunun teslim aldığı, ensesinden yakaladığı bu kişiler ve bu kişilerden oluşan toplum, diktatörün işlerini kolaylaştırır.
Korkunun dehşet salan gözleri karşısında bilim, sanat, yaratıcılık gelişemez. O toplum bölünmeye, çürümeye, çökmeye mahkûmdur.

...


Deneme; 134 sayfa, 2. hamur , ISBN: 9786057979247
Etiket 17,00 TL, ciniusyayinlari.com'da 10,20 TL (%40 indirim 6,80 TL)

Bize ulaşmak için: (212) 528 33 14


© 2006-2012

Facebook Sayfamıza Üye Olmak İçin Tıklayın